Koszty związane z ogrzewaniem domu rosną z roku na rok. Wysokość rachunków jest uzależniona od stopnia termoizolacji budynku oraz zastosowanego źródła ciepła. Choć powszechnie uważa się, że ogrzewanie elektryczne jest jednym z najdroższych, to rozwój energooszczędnego budownictwa oraz najnowsze techniki akumulacji ciepła w urządzeniach grzewczych spowodowały, że coraz więcej osób skłania się, aby właśnie na ten model dostarczania ciepła postawić. W tym artykule przybliżymy przede wszystkim rozwiązania dostępne w ramach ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne – popularność, za którą idzie jakość
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy inwestor. Bez względu, na jaki system się zdecydujesz i tak musisz mieć świadomość, że wydatki z tym związane stanowią 70-80% całkowitego kosztu utrzymania budynku.
Ważne jest, aby zdecydować się na system grzewczy bezproblemowy w obsłudze, dostarczający ciepło przez cały czas i gwarantujący korzystne rachunki. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie negatywnego wpływu ogrzewania na środowisko – warto w dzisiejszych czasach na ten aspekt zwrócić uwagę.
Jednym z rozwiązań cieszących się coraz większą popularnością jest ogrzewanie elektryczne. Jest alternatywą dla kotłów gazowych oraz olejowych, ponieważ ceny tych surowców z roku na rok sukcesywnie rosną, przez co różnice pomiędzy nimi a cenami energii elektrycznej powoli ulegają zatarciu.
Popularność ogrzewania elektrycznego wynika również z większej świadomości ekologicznej Polaków. Część naszego społeczeństwa na pierwszym miejscu stawia dobro środowiska naturalnego. Tutaj warto nadmienić, że produkcja energii elektrycznej związana jest z wykorzystaniem węgla, dlatego jeżeli chcesz być prawdziwie eko, w Twoim domu muszą zostać zamontowane również panele fotowoltaiczne. Uniezależniając się od elektrowni, faktycznie działasz w trosce o środowisko.
Inwestycja w ogrzewanie elektryczne akumulacyjne nie wiąże się z aż tak wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Urządzenia grzewcze zasilane prądem wyróżniają się wysoką sprawnością i wygodną obsługą, szczególnie w porównaniu do systemów na paliwa stałe takie, jak węgiel czy drewno.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w ofercie Henimax
Ogrzewanie akumulacyjne jest znane ze swojej efektywności energetycznej, ponieważ może korzystać z tańszej energii elektrycznej dostępnej w okresach poza szczytowymi lub ładować się w krótkich cyklach w ciągu całego dnia. Przekłada się to na obniżenie rachunków za prąd.
W naszej ofercie znajdziesz jedne z najlepszych grzejników i pieców akumulacyjnych na rynku, powstających przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne jest obecnie najbardziej pożądanym ze względu na duże oszczędności na rachunkach za prąd.
Piece akumulacyjne od Henimax
Najnowsze piece akumulacyjne Dynamiczne Firmy Stiebel Eltron.
SHF Standard
Dynamiczne piece akumulacyjne Stiebel Eltron SHF zapewniają wysoki komfort użytkowania, wydajność i możliwość ogrzewania domu w korzystnych cenach, ze względu na magazynowanie ciepła i inteligentny sterownik. Znajdą zastosowanie w obiektach mieszkalnych oraz użytkowych. Istnieje możliwość ich integracji z odnawialnymi źródłami energii.
Propozycje cenione są przede wszystkim za energooszczędność osiąganą na poziomie uzależnionym od wybranego modelu, wielkości pomieszczeń oraz indywidualnych preferencji, co do temperatury.
SHS Slim
Dynamiczne piece akumulacyjne Stiebel Eltron SHS o mocy od 1,2 do 5 kW są małe i płaskie, ale potrafią ogrzać nawet bardzo duże pomieszczenia. Gwarantują łatwą obsługę poprzez czytelny panel LCD, zarządzanie temperaturą sterownikiem i tygodniowe programowanie indywidualne.
Piece akumulacyjne wytwarzają ciepło w korzystnych cenach, szczególnie w porównaniu do grzejników konwekcyjnych. Jest to możliwe, ponieważ dostępne w sprzedaży urządzenia wytwarzają i gromadzą ciepło w godzinach taniej, dwustrefowej taryfy G12 (niższe opłaty za prąd w godzinach 22:00-6:00 i 13:00-15:00, a w G12w również w weekendy, święta i dni wolne od prac). Jest to szczególnie ważny aspekt dla nieruchomości o dużym zapotrzebowaniu na prąd.
Oszczędności na centralnym ogrzewaniu elektrycznym akumulacyjnym są możliwe do osiągnięcia, ponieważ piec akumulacyjny pobiera tanią energię elektryczną, produkując przy tym ciepło, które następnie gromadzi i oddaje w ciągu całego dnia.
Grzejniki elektryczne akumulacyjne od Henimax
Nowoczesne grzejniki elektryczne z serii AeroFlow produkowane przez Niemiecka firmę Thermotec.AG
AeroFlow Standard
Kompaktowe i nowoczesne grzejniki elektryczne akumulacyjne, które magazynują energię cieplną we wkładach szamotowych. Przystosowane są do zdalnej obsługi w ramach inteligentnego domu. Wystarczy podłączyć je do źródła prądu 230 V.
https://henimax.pl/kategoria-produktu/grzejniki-elektryczne/standard
AeroFlow Slim
Grzejniki elektryczne akumulacyjne świetnie dopasowane do nowoczesnych wnętrz oraz smart home. Posiadają cykl krótkiego ładowania i długiego oddawania ciepła. Wyposażone są w czytelny wyświetlacz LED umożliwiający programowanie w trybie dziennym oraz tygodniowym.
Grzejnik AeroFlow może generować podobne lub nawet niższe koszty rachunku niż Piec Akumulacyjny pobierający prąd w drugiej tańszej taryfie prądu. Dzieje się tak dzięki bardziej elastycznemu wykorzystaniu energii i inteligentnemu zarządzaniu ogrzewaniem w zależności od potrzeb.
https://henimax.pl/kategoria-produktu/grzejniki-elektryczne/slim/
Zalety ogrzewania akumulacyjnego
- Efektywność energetyczna: Grzejniki AeroFlow i piece akumulacyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystywać energię elektryczną w sposób efektywny. Dzięki zaawansowanej technologii akumulacyjnej oraz inteligentnemu zarządzaniu czasem pracy są w stanie zapewnić efektywne ogrzewanie pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii.
- Elastyczność w zarządzaniu ogrzewaniem: Programowanie czasowe i inteligentne zarządzanie ogrzewaniem umożliwia dostosowanie pracy urządzenia do zmieniających się potrzeb i harmonogramu użytkowników.
- Brak emisji szkodliwych substancji: Nasze rozwiązania grzewcze bazują na czystej energii elektrycznej, co oznacza, że nie emitują spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to korzystne dla środowiska.
- Mniej wymagań dotyczących instalacji i konserwacji: Nie ma potrzeby wydzielania w budynku miejsca na kotłownię oraz inwestowania w kominy. Ogrzewanie akumulacyjne nie wymaga skomplikowanych procedur serwisowych. aby utrzymać urządzenie w dobrej kondycji.
Wady ogrzewania akumulacyjnego
- Koszt zakupu: Ogrzewanie akumulacyjne może być droższe w zakupie niż niektóre tradycyjne systemy grzewcze np. zwykłe grzejniki konwekcyjne, co może stanowić barierę dla niektórych osób przy podejmowaniu decyzji o instalacji. Jednak nasza firma oferuje możliwość zakupu grzejników i pieców na raty. Dodatkowo można skorzystać z dofinansowania z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
- Konieczność dostępu do zasilania elektrycznego: Ogrzewanie AeroFlow działa na prąd elektryczny, więc konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do zasilania elektrycznego. W przypadku awarii prądu mogą wystąpić problemy z ogrzewaniem pomieszczeń. Jednak nasze grzejniki w przypadku braku prądu posiadają baterię, która podtrzymuje ustawienia zaprogramowanego czasu pracy na 3 tygodnie.
- Waga: Waga grzejników lub pieców akumulacyjnych może być uwzględniana jako jedna z potencjalnych wad przy transporcie, przenoszeniu lub instalacji. Firma Henimax oferuje bezpieczną dostawę na palecie euro. Piece akumulacyjne dynamiczne wysyłane są w częściach, co ułatwia ich przenoszenie. Z kolei grzejniki AeroFlow ważą dużo mniej niż piece akumulacyjne i wysyłane są w całości.
Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?
Energia elektryczna, we wspomnianej wcześniej formie, nie generuje zanieczyszczeń zagrażających środowisku naturalnemu. Doskonale sprawdza się w przypadku nieruchomości znajdujących się na terenie bez poprowadzonej sieci gazowej oraz wszędzie tam, gdzie inwestor nie chce korzystać z kotłów na paliwa stałe lub oleje opałowe.
Ważne jest, aby wprowadzić ogrzewanie elektryczne do budynku o bardzo dobrych parametrach, jeżeli chodzi o termoizolacyjność. Trzeba również zadbać o odpowiednią wentylację. Dobrym systemem wspomagającym jest rekuperacja, która gwarantuje realne oszczędności w postaci odzysku ciepła, nawet w 30%. Budynki niewielkie oraz dobrze zaizolowane uzyskają najwięcej korzyści cieplnych z ogrzewania elektrycznego.