Jeszcze niedawno 10 kWh było po prostu jedną z popularnych pojemności domowego magazynu energii. W 2026 roku ta wartość nabrała jednak dodatkowego znaczenia. W programie Przydomowe Magazyny Energii 2 właśnie 10 kWh jest minimalną pojemnością nominalną magazynu energii objętego wsparciem.
Nie oznacza to jednak, że każdy właściciel fotowoltaiki powinien automatycznie kupić magazyn 10 kWh.
Dla jednego domu będzie to dobrze dobrany zapas energii na wieczór i noc. Dla innego – niepotrzebnie duża bateria, której nie będzie czym regularnie naładować. W jeszcze innym przypadku 10 kWh okaże się za mało, zwłaszcza jeśli w domu pracuje pompa ciepła, klimatyzacja, samochód elektryczny albo większa instalacja fotowoltaiczna.
Dlatego zamiast zaczynać od pytania „czy 10 kWh wystarczy?”, lepiej zadać trzy inne:
ile energii zużywam wtedy, gdy fotowoltaika już nie produkuje, jaką moc musi oddawać magazyn i jak dużą nadwyżkę PV jestem w stanie w nim zgromadzić?
Dopiero z tych trzech odpowiedzi wynika właściwa pojemność.
Magazyn energii 10 kWh – najkrótsza odpowiedź
Jeżeli szukasz szybkiego podsumowania:
- 10 kWh oznacza pojemność, czyli ilość energii, którą magazyn może zgromadzić – nie jego moc;
- przy stałym poborze 1 kW zapas 10 kWh daje teoretycznie około 10 godzin pracy, a przy 2 kW około 5 godzin; w rzeczywistym systemie czas będzie krótszy ze względu m.in. na rezerwę baterii i straty konwersji;
- kompletne domowe systemy tej klasy są wyceniane bardzo różnie – zależnie od tego, czy cena obejmuje tylko baterię, czy również falownik, pomiar energii, zabezpieczenia, backup i montaż;
- w programie PME 2 minimalna pojemność nominalna wynosi 10 kWh, ale obowiązuje również zależność między wielkością magazynu a mocą fotowoltaiki;
- magazyn dokładnie 10 kWh spełnia wymaganie pojemności względem PV o mocy maksymalnie 5 kWp. Przy instalacji 6 kWp wymagane jest już co najmniej 12 kWh.
I właśnie ten ostatni punkt jest szczególnie ważny w 2026 roku.
10 kW czy 10 kWh? To nie jest to samo
Pojemność 10 kWh informuje o ilości energii, którą magazyn może zgromadzić. Nie należy jej mylić z mocą wyrażaną w kilowatach.
To rozróżnienie ma znaczenie, ponieważ w wyszukiwarkach i ofertach handlowych nadal można spotkać określenie „magazyn energii 10 kW”, choć z technicznego punktu widzenia kW i kWh opisują dwie różne cechy systemu.
kWh mówi, ile energii masz do dyspozycji.
kW mówi, jak dużą moc system może w danej chwili dostarczyć.
Najprościej porównać to do zbiornika na wodę. Pojemność w kWh odpowiada wielkości zbiornika, natomiast moc w kW mówi o tym, jak szybko można go opróżnić. Duży zbiornik nie musi więc oznaczać możliwości jednoczesnego zasilania wielu urządzeń o dużej mocy.
Z tego powodu przy wyborze magazynu warto patrzeć na oba parametry. Samo „10 kWh” odpowiada na pytanie, ile energii można przechować, ale jeszcze nie mówi, czy system poradzi sobie z chwilowym zapotrzebowaniem całego domu.
Na ile wystarczy magazyn energii 10 kWh?
Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ dom nie pobiera energii ze stałą mocą. Dom nie pobiera energii ze stałą mocą. W nocy zużycie może być niewielkie, podczas przygotowywania kolacji gwałtownie wzrosnąć, a w budynku ogrzewanym pompą ciepła zmieniać się dodatkowo wraz z temperaturą na zewnątrz. Można jednak przyjąć prosty matematyczny punkt odniesienia. Gdybyśmy dysponowali pełnymi 10 kWh energii i pobierali ją ze stałą mocą, otrzymalibyśmy następujące wartości:
W idealnym rachunku: czas pracy = dostępna energia ÷ pobór mocy
Dla nominalnych 10 kWh wyglądałoby to następująco:
| Średni pobór mocy | Teoretyczny czas z 10 kWh |
|---|---|
| 200 W | 50 godzin |
| 500 W | 20 godzin |
| 1 000 W | 10 godzin |
| 2 000 W | 5 godzin |
| 3 000 W | ok. 3 godz. 20 min |
To celowo uproszczone obliczenie. W rzeczywistym systemie dostępna energia zależy między innymi od ustawionego zakresu pracy baterii, strat występujących podczas przetwarzania energii, temperatury oraz charakteru obciążenia. Tabela nie powinna więc być traktowana jako deklarowany czas zasilania, lecz jako sposób na zrozumienie zależności między pojemnością magazynu a zużyciem domu.
Znacznie więcej mówi analiza własnego licznika energii. Jeśli od chwili, gdy fotowoltaika przestaje pokrywać bieżące zapotrzebowanie, do następnego poranka dom zużywa około 6–7 kWh, magazyn w klasie 10 kWh może przejąć znaczną część tego zużycia. Jeśli w tym samym czasie potrzeba 12 czy 15 kWh, taka pojemność nie wystarczy do pełnego pokrycia całego okresu.
Dlatego przy doborze magazynu warto zacząć nie od katalogu urządzeń, lecz od danych o własnym zużyciu.
Pojemność magazynu a fotowoltaika – dlaczego wielkość instalacji ma znaczenie?
Magazyn energii i instalacja fotowoltaiczna tworzą jeden system, dlatego ocenianie ich niezależnie od siebie rzadko prowadzi do dobrych wniosków. Jeśli fotowoltaika wytwarza niewielkie nadwyżki, duży magazyn może przez znaczną część roku pozostawać niedoładowany. Z kolei przy większej instalacji i wysokim zużyciu 10 kWh może szybko okazać się pojemnością niewystarczającą.
W 2026 roku zależność ta ma również znaczenie formalne. Zasady programu Przydomowe Magazyny Energii 2 wymagają nie tylko minimum 10 kWh pojemności nominalnej. Pojemność magazynu wyrażona w Wh musi być również co najmniej dwukrotnie większa od mocy szczytowej instalacji PV wyrażonej w Wp.
W praktyce wygląda to następująco:
| Moc instalacji fotowoltaicznej | Minimalna pojemność magazynu wynikająca z zasad PME 2 |
|---|---|
| 3 kWp | 10 kWh – ze względu na minimalny próg programu |
| 4 kWp | 10 kWh – ze względu na minimalny próg programu |
| 5 kWp | 10 kWh |
| 6 kWp | 12 kWh |
| 7 kWp | 14 kWh |
| 8 kWp | 16 kWh |
| 10 kWp | 20 kWh |
To szczególnie ważne dla właścicieli większych instalacji. 10 kWh jest minimalnym progiem programu, ale nie uniwersalną pojemnością odpowiednią do każdej fotowoltaiki. Przy instalacji 5 kWp odpowiada wymaganej relacji 2:1. Przy 6 kWp potrzeba już minimum 12 kWh, a przy 8 kWp – 16 kWh.
Warto o tym pamiętać przed zakupem, ponieważ magazyn może być odpowiedni pod względem codziennego zużycia energii, a jednocześnie zbyt mały z punktu widzenia zasad programu dofinansowania.
Ile kosztuje magazyn energii 10 kWh w 2026 roku?
Koszt domowego magazynu energii o pojemności około 10 kWh zależy przede wszystkim od konstrukcji systemu i zakresu instalacji. W przypadku rozwiązań modułowych cena kompletnego zestawu może zaczynać się już w okolicach 14 000 zł, podczas gdy bardziej rozbudowane systemy innych producentów mogą kosztować ponad 20 000 zł, a w niektórych konfiguracjach znacznie więcej.
Dobrym punktem odniesienia jest Zendure SolarFlow 2400 AC+. Jednostka główna ma wbudowaną baterię o pojemności 2,4 kWh, a każdy dodatkowy moduł AB3000L zwiększa pojemność o kolejne 2,88 kWh. Połączenie SolarFlow 2400 AC+ z trzema bateriami AB3000L daje więc 11,04 kWh nominalnej pojemności systemu.
Przy cenach urządzeń z 4 września 2026 roku konfiguracja wygląda następująco:
| Element systemu | Pojemność | Orientacyjny koszt |
|---|---|---|
| SolarFlow 2400 AC+ | 2,40 kWh | 3566 zł |
| 3 × AB3000L | 8,64 kWh | 8997 zł (poza zestawem) |
| Sterownik / element pomiaru i sterowania Smart CT | — | do ok. 500 zł |
| Montaż przez wykwalifikowanego elektryka | — | do ok. 800 – 1500 zł |
| Łącznie | 11,04 kWh | ok. 14 000 zł |
Suma cen SolarFlow 2400 AC+ i trzech baterii AB3000L wynosi 11968 zł (cena przy zakupie całego zestawu). Po doliczeniu około 500 zł na element sterujący oraz do max 1500 zł za montaż całego systemu przez elektryka, łączny koszt konfiguracji Zendure o pojemności 11,04 kWh wynosi w zaokrągleniu około 14 000 zł.
Oznacza to koszt na poziomie około 1359 zł za 1 kWh pojemności nominalnej gotowego systemu, jeśli do kalkulacji wliczymy również przyjęty koszt sterowania i montażu.
Trzeba jednak uważać przy porównywaniu tej wartości z innymi ofertami. Określenie „magazyn energii 10 kWh” może oznaczać zarówno sam zestaw baterii, jak i kompletną instalację obejmującą falownik, system zarządzania energią, pomiar zużycia, funkcję zasilania awaryjnego, zabezpieczenia oraz montaż. Dwie oferty o podobnej pojemności mogą więc znacząco różnić się ceną, mimo że na pierwszy rzut oka dotyczą tego samego produktu.
W praktyce przy porównywaniu kosztów warto sprawdzić trzy rzeczy: ile kosztują same urządzenia, jakie dodatkowe elementy są potrzebne do działania systemu oraz ile wynosi końcowy koszt uruchomionej instalacji.
SolarFlow 2400 PRO vs SolarFlow 2400 AC+
SolarFlow 2400 AC+ ten system jest przeznaczony do integracji z istniejącą instalacją fotowoltaiczną po stronie AC. Można więc dodać magazyn energii bez konieczności wymiany działającego falownika PV, co może ograniczyć zakres modernizacji i jej całkowity koszt.
SolarFlow 2400 Pro, również może współpracować z istniejącą dachową instalacją PV poprzez sprzężenie AC. Jednocześnie model Pro daje dodatkową możliwość bezpośredniego podłączenia paneli fotowoltaicznych. Posiada cztery niezależne wejścia PV z MPPT i obsługuje łącznie do 3000 W mocy wejściowej z paneli. Dzięki temu może być interesującym rozwiązaniem zarówno przy rozbudowie już działającej fotowoltaiki, jak i w instalacjach, w których część modułów PV ma współpracować bezpośrednio z magazynem energii.
Magazyn 10 kWh a dofinansowanie
Według informacji opublikowanych przez NFOŚiGW minimalna pojemność nominalna magazynu energii objętego wsparciem wynosi 10 kWh. Dotacja może wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 800 zł za każdą 1 kWh pojemności nominalnej. Maksymalna kwota dla samego magazynu wynosi 16 000 zł w przypadku prosumentów rozliczających się w net-billingu oraz 8000 zł w przypadku net-meteringu.
Dla magazynu dokładnie 10 kWh limit wynikający z przelicznika 800 zł/kWh wynosi zatem 8000 zł. Rzeczywista wartość dofinansowania zależy również od kosztów kwalifikowanych i pozostałych wymogów programu. A tych jest więcej niż sama pojemność. Program wymaga między innymi możliwości pracy wyspowej, rozumianej jako zasilanie awaryjne, oraz wyposażenia systemu w funkcję zarządzania energią EMS. Cena zakupu i montażu magazynu, bez urządzeń wspomagających takich jak falownik czy EMS, nie może natomiast przekroczyć 3000 zł za 1 kWh pojemności nominalnej.
Z tego powodu nie należy automatycznie zakładać, że każdy system przekraczający 10 kWh kwalifikuje się do wsparcia. Pojemność jest jednym z warunków, ale o możliwości uzyskania dotacji decyduje spełnienie całego zestawu wymagań.
Według stanu na 3 września 2026 roku oficjalna strona programu nadal określa nabór PME 2 jako planowany na III kwartał 2026 roku.
Czy magazyn musi mieć dokładnie 10 kWh?
Nie. W przypadku systemu modułowego pojemność można dobrać do potrzeb domu, wielkości instalacji fotowoltaicznej oraz planów jej późniejszej rozbudowy. Dzięki temu nie trzeba szukać magazynu, który ma dokładnie 10 kWh – istotna jest łączna pojemność całej konfiguracji.

W rozwiązaniach modułowych końcowa wartość wynika z pojemności jednostki głównej oraz dołączonych baterii. W przypadku SolarFlow 2400 AC+ trzy dodatkowe akumulatory AB3000L tworzą razem z jednostką główną konfigurację 11,04 kWh. Cztery zwiększają pojemność do 13,92 kWh, a pięć do 16,8 kWh.
Taka konstrukcja ma istotną zaletę: pojemność można dopasować do rzeczywistych potrzeb zamiast szukać urządzenia, które przypadkiem ma dokładnie 10 kWh.
Ma to znaczenie również w kontekście fotowoltaiki. Przy instalacji 5 kWp konfiguracja przekraczająca 10 kWh może spełniać wymóg dotyczący samej relacji pojemności do mocy PV. Przy 6 kWp trzeba już przekroczyć 12 kWh, a przy 8 kWp potrzebne jest co najmniej 16 kWh.
Modułowość pozwala więc myśleć o magazynie nie jako o jednej zamkniętej pojemności, lecz jako o systemie, który można dobrać do konkretnego domu.
Zobacz więcej informacji w naszym artykule: “Magazyn energii do Fotowoltaiki – jaki wybrać“
Kiedy magazyn energii 10 kWh ma najwięcej sensu?
Najbardziej naturalnym zastosowaniem jest dom z fotowoltaiką, który w ciągu dnia wytwarza nadwyżkę energii, a znaczną część zużycia przenosi na późniejsze godziny. Zamiast oddawać całą niewykorzystaną produkcję do sieci, część energii można zachować i wykorzystać wieczorem lub w nocy.
10 kWh może być również interesującym punktem wyjścia dla użytkowników, którym zależy na większej elastyczności energetycznej. Magazyn może współpracować nie tylko z fotowoltaiką, ale – zależnie od konstrukcji systemu i sposobu sterowania – także z taryfami czasowymi lub dynamicznymi.
Kolejnym argumentem może być zasilanie awaryjne. Trzeba jednak pamiętać, że w tym scenariuszu sama pojemność baterii nie wystarcza do oceny systemu. Równie ważne są sposób realizacji pracy wyspowej, dostępna moc na wyjściu awaryjnym i to, jakie obwody mają pozostać aktywne podczas zaniku napięcia.
Dlatego osoba, której głównym celem jest zabezpieczenie domu na czas awarii, powinna patrzeć na magazyn inaczej niż ktoś, kto chce przede wszystkim zwiększyć autokonsumpcję fotowoltaiki.
Więcej o autokonsumpcji energii z fotowoltaiki pisaliśmy w tym artykule: “Jak zwiększyć autokonsumpcję energii z Fotowoltaiki”
Magazyn energii 10 kWh – czy warto?
W 2026 roku 10 kWh jest bez wątpienia jedną z najważniejszych pojemności na rynku domowych magazynów energii. Wynika to zarówno z potrzeb wielu prosumentów, jak i z nowych zasad programu Przydomowe Magazyny Energii, w którym właśnie od tej wartości zaczyna się możliwość objęcia magazynu wsparciem.
Nie powinno to jednak prowadzić do prostego wniosku, że 10 kWh jest odpowiednim wyborem dla każdego domu. Dla gospodarstwa, które wieczorem i w nocy zużywa kilka kilowatogodzin, taka pojemność może zapewniać komfortowy zapas i przestrzeń na zmiany w przyszłości. Przy większym zużyciu, pompie ciepła albo instalacji PV powyżej 5 kWp potrzebny może być większy system. Z kolei przy niewielkich nadwyżkach z fotowoltaiki inwestowanie w dużą baterię bez analizy profilu zużycia może oznaczać zakup pojemności, która przez znaczną część czasu pozostanie niewykorzystana.
Najrozsądniej więc nie zaczynać od pytania: „czy kupić 10 kWh?”
Lepiej zacząć od trzech innych:
Ile energii mój dom zużywa po zachodzie słońca? Ile nadwyżki produkuje moja fotowoltaika? Jaką rolę ma pełnić magazyn – zwiększać autokonsumpcję, obniżać koszt energii, zapewniać zasilanie awaryjne czy łączyć wszystkie te funkcje?
I właśnie wtedy 10 kWh może okazać się nie modną liczbą, lecz dobrze uzasadnionym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem magazynu energii?
Pojemność jest ważna, ale nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić przede wszystkim:
- pojemność nominalną i sposób zarządzania dostępną energią, aby wiedzieć, jak system pracuje w praktyce;
- moc ładowania i rozładowania, ponieważ wpływa ona na możliwość obsługi większych odbiorników;
- możliwość rozbudowy, jeśli w przyszłości planowana jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, większa instalacja PV lub samochód elektryczny;
- sposób integracji z istniejącą fotowoltaiką, zwłaszcza gdy instalacja działa już od kilku lat;
- funkcję zasilania awaryjnego i jej parametry, jeśli magazyn ma zabezpieczać dom podczas przerw w dostawie energii;
- system zarządzania energią, szczególnie przy korzystaniu z taryf dynamicznych lub ubieganiu się o dofinansowanie;
- warunki aktualnego programu wsparcia, jeżeli dotacja jest elementem planowanego budżetu inwestycji.
Dobrze dobrany magazyn jest więc czymś więcej niż zestawem ogniw o określonej pojemności. To część domowego systemu energetycznego, która powinna współpracować z fotowoltaiką, odbiornikami i sposobem, w jaki gospodarstwo faktycznie korzysta z energii.
Zobacz wszystkie magazyny energii dostępne w ofercie Henimax.
FAQ
Na ile godzin wystarczy magazyn energii 10 kWh?
Teoretycznie przy stałym poborze 1 kW zapas 10 kWh odpowiada około 10 godzinom pracy. Przy poborze 2 kW około 5 godzinom. Czas będzie zależał od dostępnej energii w konkretnym systemie, sprawności konwersji, temperatury i zmieniającego się zużycia urządzeń w domu.
Czy magazyn 10 kWh wystarczy na noc?
Może wystarczyć, jeśli zużycie domu w godzinach bez produkcji PV mieści się w dostępnej pojemności magazynu. Najlepszą metodą jest sprawdzenie rzeczywistego zużycia na liczniku przez kilka typowych dni zamiast opierania decyzji na średniej dla innych gospodarstw.
Czy magazyn 10 kWh kwalifikuje się do dofinansowania?
10 kWh jest minimalną pojemnością nominalną magazynu energii w PME 2, ale samo osiągnięcie tego progu nie wystarcza. Pojemność musi być także co najmniej dwukrotnie większa od mocy szczytowej instalacji PV. Cały system musi spełnić pozostałe wymagania programu, między innymi dotyczące pracy wyspowej i EMS.
Czy magazyn 10 kWh można później powiększyć?
Zależy to od konstrukcji systemu. SolarFlow 2400 PRO oraz SolarFlow 2400 AC+ jest rozwiązaniem modułowym: zaczyna się od 2,4 kWh i może zostać rozbudowany za pomocą baterii AB3000L do łącznie 16,8 kWh.
Jaki zestaw Zendure ma około 10 kWh?
Najbliższą konfiguracją Zendure dla osoby szukającej magazynu energii 10 kWh jest zestaw o pojemności 11,04 kWh.
Składa się on z:
Zendure SolarFlow 2400 AC+ 2,4 kWh + 3 × akumulator Zendure AB3000L 2,88 kWh = 11,04 kWh pojemności całkowitej. Ten zestaw przeznaczony przede wszystkim do rozbudowy istniejącej instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii.
Alternatywą jest:
Zendure SolarFlow 2400 Pro 2,4 kWh + 3 × AB3000L 2,88 kWh = 11,04 kWh. Ten zestaw jest rozwiązaniem dla instalacji, w których magazyn energii ma również współpracować bezpośrednio z panelami fotowoltaicznymi.
Oba zestawy są dostępne w ofercie polskiego sprzedawcy Zendure – Henimax.




