Misją naszej firmy jest promowanie zasad zrównoważonego rozwoju. W tym celu oferujemy centralne ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych. Naszym klientom proponujemy w atrakcyjnych cenach cala gamę urządzeń grzewczych, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W ofercie Henimax znajdują się elektryczne grzejniki pokojowe i łazienkowe oraz piece wyposażone w inteligentne i antyalergiczne systemy rozprowadzania ciepła AeroFlow. Ich instalacja w połączeniu z fotowoltaiką to wymierne korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Mniejszy koszt płaconych rachunków za prąd i pozytywny wpływ na ekosystem. Warto zainwestować w ekologiczne i energooszczędne rozwiązania do ogrzania domu.

Fotowotlaika – nowoczesna technologia wykorzystująca OZE

Nowatorskie rozwiązania pozwalają osiągnąć znacznie więcej, niż tylko niższą cenę utrzymania systemu. Cechą charakterystyczną odnawialnych źródeł energii jest fakt, że – w przeciwieństwie do konwencjonalnych paliw kopalnych – ich eksploatacja nie wiąże się z ubytkiem i postępującą degradacją środowiska. OZE to czyste zielone zasoby energetyczne pochodzące z powtarzających się procesów przyrodniczych i zjawisk, takich jak promieniowanie słoneczne. Słońce jest najbardziej wydajnym, znanym człowiekowi naturalnym zasobem paliwowym. W ciągu godziny do Ziemi dociera więcej energii generowanej przez tę gwiazdę, niż cała ludzkość zużywa przez cały rok. Warto wykorzystać ten fakt i dzięki niemu znacząco zredukować koszt utrzymania w domu stałej temperatury.

Technologią – której cena z roku na rok spada – wykorzystującą promieniowanie solarne do użytku domowego i przemysłowego jest fotowoltaika, a także centralne elektryczne ogrzewanie. W praktyce funkcjonują dwa rodzaje konwersji solarnej:

  • fototermiczna – polegająca na zamianie na ciepło,
  • fotoelektryczna – wytwarzającą prąd. 

Panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu, biurowca czy galerii handlowej stanowią współcześnie efektywne urządzenia wykorzystujące OZE na potrzeby człowieka, którego zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta. W sklepie Henimax znajdują się grzejniki elektryczne do centralnego ogrzania z fotowoltaiki w super cenie. Niski koszt zakupu wszystkich elementów oraz ich montażu – co możliwe jest dzięki licznym dofinansowaniom na ekologicznie pozyskaną energię – stanowi ogromną zaletę oraz bez wątpienia zachęca do zmiany starych systemów na nowatorskie rozwiązania wykorzystujące promieniowanie słoneczne.

Historia i rozwój instalacji fotowoltaicznych

Pierwsze metody aktywnego pozyskiwania energii słońca miały miejsce już w starożytności, gdzie ok. 400 lat p.n.e., Grecy wynaleźli soczewkę w formie kulistego naczynia wypełnionego wodą skupiającą promienie słoneczne. Dzięki tej specyficznej instalacji szybko rozpalano ogień. W 1839 roku francuski naukowiec A.C. Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, a w 1922 roku Einstein otrzymał nagrodę Nobla za teorię wyjaśniającą zjawisko fotoelektryczne. W 1993 roku powstaje system paneli solarnych połączony z publiczną siecią energetyczną. Od tej pory następuje dynamiczny rozwój technologii, która spowodowała, że centralne ogrzewanie domu fotowoltaiką jest możliwie po znacznie mniejszym koszcie energii elektrycznej.

Stale udoskonalane rozwiązania wykorzystujące najnowsze odkrycia techniki oraz materiały półprzewodnikowe i perowskitowe otwierają ogromnie obiecujące perspektywy na znaczący wzrost wydajności ogniw. Wraz z poprawą efektywności przemiany promieniowania na energię, koszt utrzymania i produkcji tego rodzaju urządzeń będzie coraz niższy, dlatego warto zainteresować się montażem nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wraz z instalacją. Używanie systemu do centralnego ogrzewania sprawdza się doskonale, a dzięki przygotowaniu konstrukcji i połączeń, znacznie łatwiejsze okaże się przyszłe dostosowanie do nowinek technicznych.

Dom ogrzewany fotowoltaiką

Jak funkcjonuje fotowoltaika do centralnego ogrzewania? Wystarczy wykonać montaż instalacji fotowoltaicznej w domu oraz grzejników elektrycznych Henimax oferowanych po przystępnych cenach. Każdy system solarny składa się z trzech zasadniczych elementów:

  • falownika – który zamienia prąd stały na przemienny,
  • ogniw –  będących najmniejszym podzespołami fotowoltaicznymi generujący energię elektryczną w wyniku światła słonecznego. Ten typ instalacji jest łączony szeregowo,
  • paneli PV – w postaci zestawów wzajemnie scalonych modułów instalowanych zazwyczaj na dachu domu lub nieruchomości gruntowej.

Te urządzenia – jako integralne komponenty systemów fotowoltaiki – mogą zostać wykorzystane zarówno na potrzeby własne gospodarstw domowych, jak i do działalności gospodarczej. Instalacja fotowoltaiczna i centralne ogrzewanie domu energią elektryczną to obecnie dwa zintegrowane i kompatybilne systemy dostępne w promocyjnych cenach. Również koszt ich montażu nie jest wygórowany.

Fotowoltaika do ogrzania domu – jakie rodzaje instalacji?

Poza ceną systemu pozyskiwania energii przez panele i jego wydajnością warto także zwrócić uwagę na to, jaka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji. W praktyce fotowoltaika do centralnego ogrzania domu funkcjonuje na podstawie trzech typów instalacji, których najważniejsze cechy zaprezentowano w poniższej tabeli.

Rodzaj systemu Charakterystyka

wyspowy

(off grid)

  • niezależny od sieci,
  • jedyne źródło energii, która wytwarza, gromadzi i wykorzystuje w ramach obiektu,
  • wygenerowana nadwyżka przez panele jest magazynowana w akumulatorach (bateriach), z których można ją odzyskać, gdy instalacja nie pracuje,
  • pozwala na uniezależnienie się od dostaw i kosztów operatora.

zintegrowany

(on grid)

  • współpracuje z siecią energetyczną,
  • wykorzystywany w pierwszej kolejności do zasilania urządzeń AGD, w tym elektrycznych grzejników centralnego ogrzewania,
  • nadwyżka jest odprowadzana do publicznej sieci.

hybrydowy

(on / off grid)

  • łączący zalety instalacji wyspowej i sieciowej
  • idealne rozwiązanie mające na celu maksymalne wykorzystanie energii solarnej na potrzeby własne domu.

Wybierając odpowiednie wyposażenie, można bez trudu zwiększyć efektywność oszczędnych systemów grzewczych. Ich wydajność ma ogromne znaczenie na redukcję kosztów utrzymania budynku. Powyższe rodzaje instalacji w połączeniu z grzejnikami elektrycznymi Henimax zapewnią odpowiednie zapotrzebowanie na energię. Panele i centralne ogrzewanie fotowoltaiczne to cena, którą warto zapłacić, o czym świadczą określone korzyści, jakie daje dom ogrzewany fotowoltaiką!

Fotowoltaika do centralnego ogrzewania – jakie korzyści ?

Jakie korzyści generuje fotowoltaika do centralnego ogrzewania? Kluczową zaletą takiego połączenia to przede wszystkim atrakcyjna cena. Badania empiryczne potwierdzają, że zamontowane panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu pozwalają na poprawę budżetu domowego i osobistych finansów. W zależności od rodzaju instalacji redukcja kosztów zużycia energii elektrycznej kształtuje się na poziomie 70-90% dotychczasowej kwoty płaconych rachunków za prąd.

Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne to możliwość uniezależnienia się od stale rosnących cen taryf operatorów. Panele fotowoltaiczne i centralne ogrzewanie to połączenie, które generuje również takie zyski, jak:

  • możliwość pokrycia dziennego zapotrzebowania energii elektrycznej i wyprodukowanie nadwyżki,
  • wzrost wartości domu z panelami fotowoltaicznymi,
  • brak generowania odpadów i emisji szkodliwych substancji,
  • szybki montaż instalacji po przystępnych cenach.

Panele i ogrzewanie fotowoltaiczne generują zatem wymierne oszczędności dla gospodarstwa domowego, minimalizując przy tym koszty.

Dofinansowanie fotowoltaiki

Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z wielu programów dofinansowania zakupu instalacji fotowoltaicznych współpracujących z grzejnikami centralnego ogrzewania Henimax. Wśród nich należy wskazać m.in. ogólnopolski program „Mój Prąd”, z którego można uzyskać bezzwrotną pomoc finansową przeznaczoną na nabycie urządzeń do konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dotacje są przyznawane na sfinansowanie paneli, falowników, okablowania, systemów montażowych i robocizny.

Osoby planujące całościowe remonty swoich nieruchomości powinny zainteresować się koordynowanym przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska programem „Czyste Powietrze”. Oprócz dotacji dla urządzeń służących do ogrzania budynku i izolacji termicznej dofinansowaniu podlegają również grzejniki elektryczne, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. To doskonały sposób, by zmodernizować systemy CO i CWU, poprawić stolarkę okienną oraz drzwiową, a także ocieplić dom. Kwoty dopłat są znacznie większe. Można również skorzystać z prefinansowania, czyli otrzymać pieniądze jeszcze przed przedłożeniem opłaconych faktur.

Warto również zasięgnąć informacji w gminie czy urzędzie miasta, ponieważ wciąż pojawiają się nowe inicjatywy samorządowe wspomagające mieszkańców planujących wymianę pieców służących do ogrzania nieruchomości na niskoemisyjne urządzenia. Bardzo często dotyczy to również fotowoltaiki, będącej najtańszą opcją dla produkowania własnej energii elektrycznej. Pozytywnym aspektem wzrostu zainteresowania ekologicznymi instalacjami jest wyraźny spadek cen mimo wysokiej inflacji i rosnących kosztów transportu.

Ponadto, właściciele instalacji fotowoltaicznej mogą przy składaniu rocznych zeznań podatkowych odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z zakupem paneli słonecznych na potrzeby poprawy efektywności energetycznej budynku. Fotowoltaika i centralne ogrzewanie domu to cena łącząca lepszą jakość życia i niższy koszt zużycia energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie to inwestycja w lepszą przyszłość środowiska oraz skuteczne zabezpieczenie na wypadek wzrostu cen energii elektrycznej, który jest konsekwencją rosnącego z każdym rokiem zapotrzebowania na prąd. Warto już dziś postawić na sprawne rozwiązania, zapewniające komfortową temperaturę.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Oprócz możliwości centralnego ogrzania domu, panele fotowoltaiczne mogą również zostać wykorzystane jako element instalacji do podgrzewania wody użytkowej. Wówczas taki system grzewczy składa się z kolektora słonecznego, zbiornika na wodę, zespołu pomp, układu sterującego i elementów kontrolno-zabezpieczających. Najważniejszym podzespołem instalacji fotowoltaicznej do podgrzewania wody w domu jest specjalny panel zwany kolektorem. Efektem rozwoju nauki i technologii w obszarze odnawialnych źródeł energii są różnego rodzaju urządzenia: cieczowe, powietrzne, próżniowe, rynnowe, które są dostępne w różnych cenach. Ich koszt wytworzenia ciągle spada.

Łącząc wiele rozwiązań wykorzystujących ogrzewanie fotowoltaiczne, koszt utrzymania budynku można znacząco ograniczyć. Warto pamiętać, że tego rodzaju instalacja solarna świetnie sprawdzi się zarówno w domu, ale także w siedzibie firmy, gdzie szczególnie istotne jest szukanie oszczędności i ograniczenie zbędnej pracy do minimum. Dzięki prostym i samowystarczalnym urządzeniom bez trudu wpłynie się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Mniejsze instalacje natomiast są doskonałymi sposobami na zapewnienie ciepła w łazience czy pokojach, które najbardziej są narażone na spadek temperatury. Dzięki temu można zadbać o komfort bez zbędnego marnowania energii na dobre zaizolowanie pomieszczenia.

Najpopularniejszym wariantem stosowanym w fotowoltaice są urządzenia płaskie umieszczane na dachu domu, garażu czy bezpośrednio na gruncie. Taki panel składa się z centralnego absorbera, izolowanej aluminiowej obudowy, przepływowych rurek oraz przykrycia w postaci szyby solarnej, która jest odporna na zginanie, ścieranie, naciski i uszkodzenia mogące powstać w wyniku gradu czy obfitych opadów śniegu. Instalacje fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane w budynkach jedno- i wielorodzinnych do elektrycznego ogrzania wody użytkowej w kranach, przydomowym basenie, a także płyt podłogowych.

Bez wątpienia warto już dziś zainwestować w nowatorskie rozwiązania wykorzystujące panele solarne i zadbać o wydajną, oszczędną oraz ekologiczną instalację do ogrzewania domu. Cena dzięki dofinansowaniom może okazać się niezwykle atrakcyjna, a cały koszt zwróci się w ciągu kilku lat, zapewniając z czasem utrzymanie stałej temperatury wnętrz zupełnie za darmo. Centralne systemy akumulacyjne, którymi również się zajmujemy, będą doskonałym uzupełnieniem tego rodzaju konstrukcji.

Doradcy naszej firmy chętnie udzielą niezbędnych informacji potrzebnych do kompleksowego zaplanowania wymiany lub montażu urządzeń do ogrzania domu połączonych z efektywną fotowoltaiką. Możemy również zaplanować całościową instalację do obsługi CO i CWU, która w połączeniu z elektrycznymi grzejnikami stworzy niemal samowystarczalny budynek. Zachęcamy do skorzystania z naszej korzystnej oferty już dziś! Skontaktuj się z naszymi konsultantami, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź również: ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika