EKONOMICZNY GRZEJNIK ELEKTRYCZNY 
Choć globalne zasoby paliw kopalnych kurczą się z roku na rok, ogrzewanie elektryczne w Polsce wciąż nie należy do najpopularniejszych. Wszystko przez stosunkowo wysokie ceny energii, mające wpływ na ostateczne koszty eksploatacji systemu grzewczego. Z tego powodu kotły węglowe i gazowe w dalszym ciągu postrzegane są jako bardziej wydajne i tańsze od niekonwencjonalnych metod. Tymczasem, energooszczędne ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być droższe niż instalacja gazowa czy piec na węgiel pod warunkiem zastosowana odpowiednich rozwiązań, podnoszących wydajność całego systemu.
ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE
Na koszt utrzymania elektrycznej instalacji grzewczej wpływ ma bardzo wiele czynników. Ceny prądu to tylko jeden z kilku elementów, składających się na ostateczną wysokość opłat za takie ogrzewanie. Gdyby kierować się wyłącznie cennikiem za kilowatogodzinę, kosztującą średnio w granicach 60 groszy, w istocie można byłoby się zniechęcić. Tymczasem kalkulacja opiera się na wielu innych wskaźnikach, takich jak efektywne wykorzystanie zużytej energii, standard docieplenia budynku, wartość samych urządzeń grzewczych i całej instalacji, a także jej awaryjność i koszty eksploatacji. Suma wszystkich powyższych czynników wpływa na to, ile faktycznie w skali roku zapłacimy za ogrzewanie elektryczne. Odpowiednio docieplony dom w połączeniu z wyborem wysokiej jakości osprzętu mogą sprawić, że kwota na rachunku za prąd nie będzie miała tak drastycznego wpływu na to, ile ogółem zapłacimy za użytkowanie instalacji grzewczej.
ENERGOOSZCZĘDNY GRZEJNIK
Jednym z najważniejszych warunków opłacalności elektrycznego systemu grzewczego w domu jest zaprojektowanie instalacji w oparciu o odpowiednie, dostosowane o potrzeb mieszkańców urządzenia. Bardzo ciekawym i coraz popularniejszym ze względu na swoją wydajność rozwiązaniem jest ekonomiczny grzejnik elektryczny. Tego typu urządzenie pozwala na swobodne i całkowicie bezproblemowe ogrzewanie wszelkiego typu pomieszczeń – od wnętrz mieszkalnych, po lokale komercyjne, biura i wiele innych. Energooszczędna konstrukcja nowoczesnych kaloryferów w połączeniu z dobrym dociepleniem budynku oraz atrakcyjną taryfą za prąd, sprawiają, że ogrzewanie elektryczne nawet w kraju takim, jak Polska może być nie tylko wydajne, ale również bardzo opłacalne.
Zasada działania grzejników na prąd nie jest skomplikowana, co również wpływa na ich popularność. Tego rodzaju urządzenia, podobnie jak tradycyjne grzejniki, wykorzystują zjawisko konwekcji, czyi transmisji ogrzanego powietrza po całym wnętrzu. Chłodne powietrze zasysane jest w dolnej części, ulega ogrzaniu wewnątrz urządzenia, a następnie unosi się, ogrzewając wnętrze. Wydajność tego rodzaju rozwiązań wynika ze stosunkowo dużej powierzchni grzewczej, co sprawia, że grzejnik elektryczny energooszczędny jest w stanie w krótkim czasie ogrzać sporych rozmiarów pokój. Oczywiście, kluczowy będzie dobór odpowiedniej mocy kaloryfera – o tym piszemy w dalszej części tekstu.
Współczesne, energooszczędne grzejniki na prąd mogą być stosowane w dowolnym miejscu w domu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by montować je w kuchni, salonie, sypialni czy łazience. Do tej ostatniej lokalizacji możemy wybrać również popularne grzejniki drabinkowe, wykorzystywane jako suszarki. Co istotne, na rynku znajdziemy zarówno rozwiązania stacjonarne, przeznaczone do montażu na ścianie, jak i przenośne, które można swobodnie transportować. Nie brakuje również modeli dekoracyjnych, pokrytych elegancką, chromowaną powłoką, idealnych do nowoczesnych, stylowych wnętrz. Aby energooszczędny grzejnik zapewnił najbardziej wydajne ogrzewanie, zaleca się zamontować go pod oknem, przy ścianie zewnętrznej budynku. W ten sposób dodatkowo zwiększamy skuteczność ogrzewania, wykorzystując kierunek naturalnego ruchu powietrza.
ZALETY GRZEJNIKÓW ELEKTRYCZNYCH
Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć montaż grzejników elektrycznych. Tego rodzaju rozwiązanie wyróżnia się wieloma zaletami, zarówno od strony praktycznej, estetycznej, jak i ekonomicznej. Najważniejsze z nich to m.in.:
- Nieskomplikowana i relatywnie niedroga instalacja.
- Możliwość dopasowania wariantu w pełni odpowiadającego naszym indywidualnym preferencjom.
- Łatwe i wygodne sterowanie temperaturą wewnątrz.
- Bezgłośna i praktycznie bezobsługowa praca.
- Swoboda w rozbudowie instalacji grzewczej w zależności od potrzeb.
- Bezpieczeństwo dla alergików.
- Ochrona przed przegrzaniem lub przemrożeniem pomieszczenia dzięki zastosowaniu termostatu.
- Powolne oddawanie ciepła, znacznie dłuższe od czasu pobierania energii elektrycznej.
- Gwarancja 30 lat
WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA
Współczesne, energooszczędne ogrzewanie elektryczne jest nie tylko wydajne i niedrogie, ale również bardzo bezpieczne. Konstrukcja grzejników elektrycznych ogranicza występowanie ostrych kantów, co jest istotne zwłaszcza w domach z małymi dziećmi.
Mimo dużej efektywności i możliwości szybkiego ogrzania wnętrza, obudowa grzejnika nie ulega intensywnemu nagrzewaniu, co minimalizuje ryzyko poparzenia – nawet wykorzystując pełną moc instalacji grzewczej, temperatura powierzchni grzejników elektrycznych AeroFlow wynosi 30 – 65 stopni Celsjusza w zależności od ustawienia.
Energooszczędne grzejniki wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem, co znacznie wydłuża okres ich eksploatacji. Nic więc dziwnego, że ekonomiczne grzejnik z szamotem stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla pomieszczeń ogrzewanych gazem czy węglem.
Grzejniki elektryczne nie wymagają specjalistycznego montażu, podłączenie za pomocą wtyczki 230V
JAK DOBRAĆ MOC GRZEJNIKA ELEKTRYCZNEGO + DŁUGIE ODDAWANIE CIEPŁA
Kwestią absolutnie kluczową w stworzeniu wydajnego, energooszczędnego systemu ogrzewania w domu jest wybór grzejników elektrycznych o odpowiedniej mocy. Urządzenie powinno odpowiadać metrażowi pomieszczenia, w którym na zostać zainstalowane. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy wnętrza o standardowej wysokości do 2,8 m zapotrzebowanie grzewcze wynosi 85 W. W takim przypadku niezbędna moc grzejnika do lokalu o powierzchni 20 m2 możemy wyliczyć, korzystając ze wzoru:
20 x 85 W = 1700 W,
czyli do pokoju o tym metrażu należy zakupić grzejnik o mocy 1,7 kW.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że powyższe zapotrzebowanie energetyczne przyjmuje się dla odpowiednio docieplonych budynków.
W przypadku domów ze słabą termoizolacją lub w ogóle niedocieplonych obiektów może ono wynieść nawet 200 W na każdy metr kwadratowy powierzchni.
Zużycie prądu „teoretyczne” można wyliczyć:
- moc urządzenia * czas użycia sprzętu = ilość zużytych kWh
- kWh * stawka za energię = koszty zużycia energii przez urządzenie.
Jednak… te obliczenia są dobre dla żarówki albo odkurzacza.
Koszt zużycia energii przez Grzejnik akumulacyjny będzie zależał od wielu czynników: ceny prądu od dostawcy, temperatury zewnętrznej, temperatury wewnętrznej, temperatury zadanej na termostacie oraz główny czynnik – od stopnia izolacji budynku.
ILE KOSZTUJE ENERGOOSZCZĘDNY GRZEJNIK ELEKTRYCZNY?
Aby jak najmniej zapłacić za ogrzewanie elektryczne, należy zadbać o jak najlepszą izolację termiczną budynku. Nie bez znaczenia a jest również miejsce montażu grzejnika, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza. Dla podniesienia efektywności należy wybierać grzejniki z termostatem – urządzenie wyłączy się, po osiągnięciu zadanej temperatury.
Błędem popełnianym przez wiele osób, które chcą zainwestować w ekonomiczny grzejnik elektryczny, jest sugerowanie się wyłącznie ceną i wybór najtańszych rozwiązań. Oszczędność jest w tym przypadku jedynie pozorna – niewielka wydajność najtańszych modeli, ich duża awaryjność czy niska jakość zastosowanych materiałów, w ostatecznym rozrachunku znacznie zwiększą ogólny koszt eksploatacji instalacji grzewczej. W ofercie sprzedażowej naszej firmy znajdą Państwo wyłącznie najwyższej jakości energooszczędne grzejniki do systemów ogrzewania elektrycznego. Z przyjemnością doradzimy również wybór najkorzystniejszych rozwiązań, w pełni dopasowanych do Państwa indywidualnych potrzeb. Ceny grzejników akumulacyjnych AeroFlow kształtują się od 1499 zł do 2499 zł.